Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Zaciatok v Mnichove  (Přečteno 36466 krát)
paradajz



Karma: 0
Příspěvků: 7


« : Srpen 26, 2012, 05:01:38 pm »

Ahoj,

od septembra zacnem pracovat v Mnichove. Chcem sa spytat co vsetko budem potrebovat vybavit. Pomocou tohto webu som sa nieco uz docital ale rad by som mal v tom jasno. Takze co som sa docital je nasledovne:
1. Registracia
2. Zdravotne poistenie - asi na zaciatok zvolim statne (AOK, TKK) i ked mi bolo ponukane privatne Goather ktore by bolo asi lacnejsie ako statne ale zase som tu nan cital negativne recenzie
3. Taxcard
4. Socialne poistenie - tu sa chcem spytat ci mam nieco v tomto smere podniknut alebo zamestnavatel vybavi za mna vsetko (niekde som cital ze zmluvu si musim vybavit sam)
5. Banka

Podla mna je to vsetko ale ak som na nieco dolezite zabudol dajte vediet.

Diky
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #1 : Srpen 27, 2012, 10:04:49 am »

Ahoj!

"Lohnsteuerkarte" ("taxcard" nikomu nerikej, nebudou, o co ti jde) poridis hned pri prihlaseni k pobytu - dokonce se na to mozna rovnou ptaji. V soucasne dobe uz Lohnsteuerkarte tak, jak byvala driv - tedy jako papirova karta - neexistuje. Je to v prechodu na elektronicky system a vytisk, nahrazujici Lohnsteuerkarte, vydava FU jen na pozadani. Jestli existuje nejaky pocatecni doklad pro zamestnavatele, na to se muzes take rovnou zeptat pri tom prihlaseni.

Zdravotni pojisteni - pozor, pokud jsi zdravy, mlady, single a cizinec, ktery nema v planu v Nemecku dozit do duchodu, je soukrome poijsteni vyhodnejsi. Mas nizsi pojistne a lepsi peci. Nevyhoda je jen ta, ze skoro vsechny ucty musis nejdriv zaplatit sam a pak si je nechat od pojistovny proplatit. K tomu ale u mne stacilo je tam v originale poslat, do par tydnu byl zpatky sek.
Aby ses vubec smel soukromne pojistit, musis vydelavat nekde kolem 50.000 rocne (ta hranice - "Beitragsbemessungsgrenze" - se kazdy rok zvysuje, ted vidim zdroje, ktere rikaji 45.900 nebo 50.800 a nejsem si jist, proc se lisi - https://www.google.de/search?hl=de&q=beitragsbemessungsgrenze+2012), nebo musis byt podnikatel. Jako zamestnanec s nizsim prijmem se MUSIS pojistit u zakonne.
Nevyhody soukromeho pak jsou hlavne v drahych prispevcich ve stari, nutnost pojistit soukrome i pripadne deti (u zakonneho je zena v domacnosti i s detmi pojistena v ramci tveho pojisteni) a zaroven v teoreticke nemoznosti prejit ze soukromeho zpet do zakonneho pojisteni. Teoreticke proto, ze s trochou kreativity lze podminky, za kterych "spadnes" do povinneho zakonneho, vytvorit - nechat so oficialne snizit plat, byt chvili nezamestnany apod.

Socialni pojisteni za tebe prihlasi zamestnavatel, respektive prihlasi te k nemu (https://www.google.de/search?hl=de&q=zur+sozialversicherung+anmelden) - tam nic jako ruzne smlouvy u ruznych poskytovatelu neexistuje a take nemas na vyber - pri normalnim zamestnani mas povinnost toto pojisteni platit.

Banku si vyber dle svych preferenci a toho, na co osobne klades nejvetsi duraz. Chces-li hodne pobocek a vlastnich bankomatu a jsi-li ochoten za to zaplatit mesicni poplatek...nebo vezmes online banku bez pobocek (ktere nepotrebujes, vse vyridis postou a pak pres onlinebanking) a bez temer jakychkoliv poplatku Úsměv

Mej se a hodne stesti!
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
mirsoft



Karma: 1
Příspěvků: 10


« Odpověď #2 : Srpen 29, 2012, 10:26:25 pm »

Ja som zamestnanim presiel asi pred chvilou, takze ponuknem svoje skusenosti:

- V prvom rade by som si co najskor nasiel nejake byvanie a vybavil "Anmeldung der Wohnung", resp. nejaky podobny nazov (v kazdej spolkovej krajine sa mierne lisi), proste nahlasenie adresy pobytu na prislusnom urade v Nemecku. Bez toho je v Nemecku vsetko velmi tazke vybavovat, pytaju to skoro aj babky na WC Úsměv
- Lohnsteuerkarte stale plati v papierovej podobe, so zavedenim elektronickej podoby maju nejake problemy, a tak sa jej start odsuva a odsuv a platnost starej (ktora mala povodne skoncit v r. 2010) stale predlzuju Úsměv v zasade vyplyva akurat to, ze pred zaciatkom zamestnania (alebo tesne po jeho zaciatku) si treba tuto kartu vyzdvihnut na miestne prislusnom financnom urade a odniest zamestnavatelovi
- So statnym zdravotnym poistenim rozhodne neprehlupis (na zaciatok), ale do buducnosti by som sa pozrel po dobrom sukromnom (ak na to mas narok, ako pisal Kleena). Je lacnejsie, vo vacsine pripadov vyhodnejsie, ale pozor na niektore uskalia, ku ktorym patri oredovsetkym:
o) Ak sa raz dostatnes do sukromneho, statne ta uz nemusi prijat (resp. ide to, ale len s roznymi obchadzkami zakona, napr. ze sa prihlasis naspat do cudziny a potom spat do Nemecka Úsměv )
o) Ak mas sukromne poistenie, ozenis sa a manzelka nema prijmy, musis jej bud platit sukromne poistenie, alebo jej budes platit statne, ale POZOR - v tomto pripade bude vymeriavaci zaklad polovica tvojho prijmu (na rozdiel od toho, keby ste boli obaja v statnom, kde by to v tomto pripade mala manzelka zadarmo, ako bolo spomenute v predoslom prispevku)
o) Sukromna zdravotna poistovna nema pravo vystavovat "E" formulare (napr. E104 ako potvrdenie dob poistenia a pod.) ani europsku kartu poistenca. Nemalo by to sice nicomu vadit (poistenie mas celosvetove a aj tak vsetko platis v hotovosti a poistovna to potom preplaca), ale napriklad ceska VZP mi chvilu robila problemy, kym som ju presvedcil, ze ma NAOZAJ MA odhlasit ked v nemecku pracujem a ze to sukromne poistenie NAOZAJ NIE JE len nejake komercne one Úsměv

- Zdravotne poistenie ale zatial riesit prilis nemusis, staci to az prvych par dni po nastupe do zamestnania. Ja som to riesil tak, ze som si predtym na nete nasiel sukromne poistenie (staci vygooglit nejake porovnavace, u mna to vyhrala Debeka, je to poistovna s najvacsim mnozstvom klientov a spravili mi dobru cenu Úsměv ), prvy tyzden po nastupe do prace som si zjednal poistenie a behom cca mesiaca mi prisli potrebne doklady.

- Socialne poistenie zatial neries vobec, po nastupe ti automaticky pride cislo socialneho poistenia na adresu domov (ak si predtym v Nemecku soc. poist. neplatil)

- Banky by som doporucil dve: DKB (Deutsche Kreditbank) alebo Comdirect. Obidve maju vedenie uctu zdarma. Prva z nich ma lepsie uroky, dva ucty so samostatnymi kartami a cislami a co je vyhoda, da sa zalozit ucet aj na zahranicnu adresu (potom sa da adresa pohodlne presunut do Nemecka). Comdirect ma na oplatku moznost vkladat a vyberat hotovost na vsetkych pobockach Commerzbank, vacsiu siet bankomatov pre Girokartu a bonus 50€ na ucet pri 5 transakciach nad 25€ pocas prvych 3 mesiacov
« Poslední změna: Srpen 29, 2012, 10:28:58 pm od mirsoft » Zaznamenáno
Aranka



Karma: -1
Příspěvků: 6


« Odpověď #3 : Srpen 30, 2012, 07:57:00 pm »

Zdravím,

ja tu jsem taky jen krátce a navíc bez znalosti nemciny. Lékare potrebuji pravidelne (chronické potíze) a ziji tu s Firmou: Care Concept AG.
Krome toho, ze misto 10 Eur je poplatek u lékare 25 Euro, jsem dalsí nevýhody nenasla...berou mne jako privát.
Znáte nekdo tuhle moznost pojistení? Byli nejlevnejsi z nabídek.
Díky
Zaznamenáno
paradajz



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #4 : Září 02, 2012, 10:00:06 pm »

Ahoj dakujem za rady.

To zdrav.poistenie asi fakt necham na zaciatok u toho statneho.

Banku asi dam Comdirect a Targo.

Este sa chcem spytat ako je to s dopravou zaregistroval som ze sa tu daju kupit mesacne karty za cca 50eur ale neviem ake su dalsie moznosti. Zatial neriesim bicykel, pretoze este nemam trvale ubytovanie.

Diky
Zaznamenáno
Nauru



Karma: 0
Příspěvků: 5


« Odpověď #5 : Září 03, 2012, 02:58:43 pm »

Ahojte,
chcem sa opytat, planujeme s manzelom ist do Mnichova na cca 2-3 tyzdne a skusit si najst pracu. Aj na taku kratku dobu je potrebne sa prihlasit na nejakom urade? Moze sa stat, ze si nenajdeme nic a vratime sa domov... ako mame postupovat co sa tyka uradov?
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Norimberk.de © 2024
Stránky krajanů o životě v Norimberku. O srazech a akcích, zábavě, práci, bydlení, studiu, kultuře. Užitečné články, galerie, diskuze, inzerce, seznamka, spolujízda - autostop z a do Norimberku a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Norimberku i jinde v Německu.

Zahnarzt München |