Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2 3 4   Dolů
 
Autor Téma: Ucite deti cesky/slovensky?  (Přečteno 307624 krát)
Diddi
Host
« : Září 30, 2014, 03:20:59 pm »

Ahoj!

Zajimalo by me, jak to mate vy, jejichz deti se narodily v Nemecku nebo se pristehovaly jako male, takze sice cesky neco umi, ale ceskou gramatiku nikoliv. Chteli byste, aby se Vase dite naucilo i mluvnici nebo se Vam to zda zbytecne? Popr. co pro to chcete podniknout? Úsměv

Samo, ze me zajimaji i nazory Slovaku. Mrknutí
« Poslední změna: Září 30, 2014, 05:41:24 pm od David » Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #1 : Září 30, 2014, 06:28:40 pm »

Ano, deti jsme ucili cesky. Kdyz jsme se pristehovali, tak jedno dite bylo petilete, druhe sedmilete. Navstevovaly beznou nemeckou skolu (Grundschule a pote Gymnasium). Meli jsme a stale mame zaroven bydliste i v Cechach, takze deti tam spadaly puvodne pod tzv. kmenovou skolu, coz byla klasicka devitiletka. Z ni jsme je neodhlasili, a aby mely splnenu i ceskou povinnou skolni dochazku, tak jsme jednou za pul roku jezdili s detmi na rozdilove zkousky do Cech /nekdy to nevyslo, a tak delaly zkousky jednou rocne, ale bylo to moc komplikovane, musely by zvladnout daleko vetsi mnzostvi uciva, taze jednou za pul roku bylo idealni/. Zousky jsme meli dohodnuty s reditelkou skoly, ktera nam podle smernic Ministerstva skolstvi, vzdy rekla, jake ucivo a z jakych predmetu musi deti zvladnout. Zkousky deti delaly z ceskeho jazyka, literatury, ceskeho dejepisu a zemepisu, na vyssim stupni i z terminologie v chemii (-ny, -naty, - ity, - icity...... :-)). Pravdepodobne tam v nekterych letech bylo i neco dalsiho, uz si topresne nepamatuji. Ostatni predmety jim byly uznany z nemecke skoly - tj. bezna matematika, vlastiveda, pak prirodopis atd...
Takze na vysvedceni mame sanony, jelikoz z kazdeho pololeti maji deti vysvedceni dvoje, jedno ceske a jedno nemecke. Nemecka vysvedceni jsme prekladala pro potrebu ceske skoly, aby ve skole videli, z jakych predmetu a jak byly deti v nemecke skole klasifikovany.
Pak jeste tenhle system deti chvili absolvovaly i na ceskem gymnaziu, po devitiletce, ale to uz se mi zdalo zbytecne, a tak to vydrzely asi jen rok a skoncily s tim.
Mnichov neni daleko, takze tohle dojizdeni nijak narocne nebylo a uceni cestiny doma, kdyz jsme to delali od jejich prvni tridy, jim mozna prislo uplne normalni. To spis nam, rodicum, to davalo obcas zabrat, kdyz jsme objevovali zapomenuta pravidla ceskeho pravopisu ci cosi z dejepisu, o cem jsme se kdysi ucili, ale uz jsme to s uspechem davno zapomneli  Smích.
No a k tomu deti dostavaly ceske knizky, casopisy, v Cechach maji obe babicky a dedy a veskere bratrance a pribuzenstvo, na letni tabory jsme je posilali pravidelne do Cech, pod stan s podsadou, kde se o sebe musely starat temer samy, takze byly v kontaktu s ceskymi kamarady, a tahle taborova pratelstvi jim vydrzela dodnes.
Meli jsme zpocatku obavy, jeslti deti nejak nepretezujeme, ale ukazalo se, ze deti jsou dost odolny, nasledky to na nich zadne nenechalo, jen ty, ze umeji napsat cesky dopis, jsou schopny komunikovat v obou jazycich bez jakychkoli problemu, znaji toho kupodivu dost i z historie (po tech nasich ucebnich hodinach mne to sice dost prekvapuje, ale asi male deti lapou veskere informace lehce a asi jim i v hlave zustavaji, nevim).  Obe deti jsou dnes uz velke, jsou stale v Nemecku a pracuji pro nemecke firmy, ktere maji pobocky v Cechach a potrebuji nekoho, kdo je schopen v obou jazycich nejen komunikovat, ale i vse vyrizovat, korespondovat, znat i ta "ceska specifika"  Mrknutí, atd.
Takze zpetne veskerou tuhle namahu vidim jedine pozitivne.
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #2 : Září 30, 2014, 06:57:08 pm »

Hair, moc diky, ze sis dala praci mi to takhle dopodrobna popsat. A klobouk dolu, za to, co jste byli ochotni podniknout. Ja jsem se mimodek dozvedela, ze muj syn by take mel navstevovat (asi stejnym zpusobem jako Tvoje deti), ceskou skolu, tj. delat alespon prezkouseni, jelikoz jsem mu vyridila ceske obcanstvi. Volala jsem kvuli tomu pred asi 2 lety dokonce na MS, ale nikdo mi nebyl schopen dat odpoved, jestli je to skutecne povinne. Az pak mi nekdo rikal, ze ma vyjit novy zakon, ze to povinne nebude. Tak do toho radeji nestouram:D Ale jelikoz je narozeny tady, tak od malicka NJ pouzival o mnoho vice a postupem casu zacala cestina ustupovat. Ale ja s nim cesky cesky mluvim a myslim si, ze by byla skoda, kdyby cesky umel jen "tak trochu", tak se tomu budu asi venovat intenzivneji, aby se naucil i tu gramatiku. Taky si myslim, ze se mu to nemuze ztratit, kdyz bude umet dobre cesky. Vysvedceni, si myslim, potrebovat nebude, staci, kdyz bude umet. Meli jste na to nejake "spesl" ucebnice, myslim aspon ze zacatku na CJ nebo jste jeli podle normalnich skolnich?
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #3 : Září 30, 2014, 07:56:47 pm »

jojo, no, aby ch to uvedla na pravou miru, tak ne ze bychom to vsechno podnikali nejak dobrovolne Mrknutí, ale kdyz jsme jiz byli v Nemecku, tak syn byl v ceske skole v prvni tride, dcera ne, byla mala..... Takze se synem nam to bylo "nalajnovano" pani reditelkou, kdyz jsme se stehovali. No a kdyz dcera dovrsila skolni vek, tak nam automaticky prisel dopis, ze by mela taky nastoupit do ceske prvni tridy. Takze jsme se tedy prizpusobili, protoze nam bylo receno, ze pokud dite s ceskym bydlistem nesplni povinnou skolni dochazku, takze to je snad  povazovano pro rodice za trestny cin. Zpocatku mi to pripadalo trochu pritazene za vlasy, ale pak jsem si uvedomila, ze vlastne to je pravda, i tady deti musi do skoly chodit, a kdyz je clovek chce ze skoly vyzvednout v dobe, kdy zrovna nejsou prazdniny, tak je to dost problem. Daleko vetsi, nez v Cechach. Je tu potreba dokonce povoleni od mistniho Ministerstva skolstvi - jednou jsme to take absolvovali, bylo to docela desny. A samozrejme chapu cesky stat, ze kdo tam ma bydliste, tak proste do skoly chodit povinne musi, to je jasny. Ale doslo mi to az zpetne.
Navic jsme si rikali, ze kdovi, jak to bude dal, a treba se do Cech zase vratime, a tak proste deti budou tu devitiletku delat, protoze kdyby doslo k tomu, ze bychom se stehovali zpatky, tak by nemely kde navazat, musely by zpet treba o dve tridy nize atd... No proste bylo by to komplikovany a asi v tomhle pripade dost neresitelny.

Jak to je s tvym synem nemam tuseni, jestli vysel novy zakon, ktery by rikal, ze dite s trvalym bydlistem v Cechach nemusi absolvovat povinnou skolni dochazku - no to nevim, ale pripada mi to, ze to neni mozne. Ale dovedu si predstavit vyjimku, ze Min. skolstvi da vyjimku diteti, ktere trvale zije v zahranici, akorat to budou chtit asi na tom ministerstvu nejak dolozit. Takze na tvem miste bych do toho taky moc asi nevrtala  Mrknutí, az se ozvou, pokud vubec, tak bude dost casu na to, jim event. dolozit veskera pozadovana lejstra.

A cestinu synatora doma klidne uc, vubec se mu to neztrati, bude mit v podstate zadarmo dalsi rec, jen tak mimochodem, od mamy, aniz by ho to stalo nejaky usili.

Knihy nebo ucebnice jsme zadne specialni nemeli, jen tu klasiku, co deti mely ve skole, tak jsme vyfasovali taky - to bylo kvuli osnovam, aby mely deti stejne knizky, jako jejich spoluzaci ve skole v Cechach. Samozrejme, ze z toho se sice ucit da, ale nejsem ucitelka, takze jsem si plno veci lovila jeste sama, nasla jsem jeste po sobe nejake stare sesity ze skoly, koupila jsem si pravidla ceskeho pravopisu, vykladove slovniky, babicky nas zasobovaly encyklopediemi snad ze vsech oboru lidske cinnosti  Šok, takze materialu jsme meli mnozstvi, ze jsme skoro nevedeli, odkud informace driv lovit  Smích. Ale je fakt, ze encyklopedie byly hrozne prima, protoze deti (a to nejen nase) se v takovych knihach dost rady hrabou a zkoumaji je, takze plno veci znaly prave z techhle knih, aniz by nas to stalo nejake velke usili.
No a vysvedceni po nasich detech nikdo nikdy samozrejme nechtel, ono co taky s vysvedcenim z devitiletky, zejo  Smích, ale vuci statu mame splneno, a muzu nakonec rict, ze to nebylo vubec na skodu, ze nas k tomu prinutil. Naopak. Byli jsme zpocatku samozrejme otraveni (hlavne my rodice  Nevím co si myslet/Nerozhodný), ale nakonec jsme si na to zvykli a ani nam to nepripadalo, ze to je neco navic a prislo nam to v konecny fazi vlastne samozrejmy, ze kdyz deti jsou puvodne z Cech, tak museji dokoncit tu povinnou skolni dochazku, a tak jsme se proste s nima ucili - a muzu rict ze to tak hrozny nebylo, ne ze jsme je kazdy den hodnu tejrali - teda spis sebe  Smích, bylo to tak jednou tydne, nekdy dvakrat. Ono toho uceni zas tolik nebylo, kdyz chodily tady do normalni skoly. Navic kdyz byly tady prazdniny, tak jsem deti vzala, odjela s nimi do Cech a tam chodily do cesky skoly, aby videly, jak to tam chodi, a taky aby si udrzovaly kamose, ktere tam mely z detstvi, a v neposledni rade ten tyden, dva, v cesky skole jim dal hrozne moc, znali ucitele, absolvovali cele vyucovani, vsechny predmety... a doclea je to tam bavilo, protoze jim to pripadalo jako desna zabava, bejt na chvili v cesky skole.
No, ale nejsem teda nejakej nadsenec, kterej rad deti uci, jak by to mohlo vypadat, presne si vybavuju, s jakou nechuti jsem se vzdycky do toho nutila, ze s nima musim neco probirat, co ani nezajimalo mne, a o case, nucene stravenem s detma nad ucebnicema, jsem mela tedy fakt uplne jiny prestavy  Smích
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #4 : Září 30, 2014, 08:42:20 pm »

Premyslim, ze syna dam mozna na nejakou dobu take do ceske skoly,ale za pozdeji, budeme bydlet kousek od hranic, tak bude moci klidne dojizdet. Mozna ho tam dam i do hudebky. Je to podstatne levnejsi zalezitost nez v Nemecku. Smích
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #5 : Září 30, 2014, 09:29:14 pm »

Hair klobouk dolu  Úsměv nejen za vyčerpávající odpověď a inspiraci pro ostatni...
Ja přemýšlel o tomhle az holčičky povyrostou.
http://www.csbh.cz/mnichov
Ale takhle jak to popisujes, naprosto samostatne... Smekam.
Mam i dve dospele dcery a dobre si pamatuju jak jsme se trapili nekdy s jednou školou ale zvladnou timto zpusobem i ceskou a u dvou deti najednou, to je super co jste jim dali do zivota Úsměv
Zaznamenáno
milda34
Host
« Odpověď #6 : Září 30, 2014, 09:58:06 pm »

Vidim to zcela presne tak jako Hair... dite ucit cesky! Proc se nenaucit cestinu (relativne velmi tezky jazyk) od mamy? Jazyk se vzdycky hodi a je to vicemene zadarmo, bez nudneho biflovani z knizek nebo navstevovani kurzu. Jedna moje spolupracovnice (mluvici 5 jazyky) se ucila i cesky a rok zila v praze (rakusanka). Musel jsem se smat, az jsem se za bricho popadal, kdyz mi jednou rikala: Milane, ja si vzdycky myslela, jak jsem na jazyky nadana. Myslela jsem si to do te doby, nez jsem se zacala ucit cestinu...
    
PS: Diddi, nechces dat synatora ke me do "hudebky"? Neboj, mluvil bych na nej cesky:-))  Škleb  

Zdravi vsechny Milan
« Poslední změna: Září 30, 2014, 10:01:27 pm od milda34 » Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #7 : Září 30, 2014, 10:02:45 pm »

Ahoj Milane, to vis, ze bych ho s radosti dala k Tobe do hudebky. Ale ma to 2 hacky. Jednak by asi u Tebe musel nocovat, kdyz by prijel na hodinu Mrknutí a za druhe, on by radeji bubny.  Tak uz premyslime, kam s nim, abychom to nemuseli poslouchat.Smích
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #8 : Září 30, 2014, 10:07:22 pm »

Jirike, diky za pochvalu, ale jak jsem psala, cely to nevzniklo z nasi vlastni hlavy a nasi rodicovskou ambicioznosti  Smích, ale shodou okolnosti, ze proste nam v cesky skole rekli, ze deti museji delat ty zkousky, aby dokoncily devitiletku, a tak jsme se tomu chte-nechte prizpusobili, a nejak to s nima doplacali. Kdyby to bylo na nas, tak bychom se k tomu asi neprinutili a ani by nas to nenapadlo  Mrknutí. Ale postupem casu se ukazalo, ze to jde, a porad jsme meli nad sebou ten podvedomej bic, ze kdyz deti devitiletku nedodelaji, tak ze bychom z toho mohli mit nejake neprijemnosti. Zvlast proto, ze deti uz byly v ceskem skolnim systemu evidovany. Kdybychom odjeli s predskolakama, tak mozna by se na to neprislo. I kdyz vim o jednech lidech, kterym se narodila dcera tady, meli v Cechach take bydliste, a kdyz nastala doba, ze by mela nastoupit do skoly, tak se jim cesky stat ozval a meli s tim veliky problemy ji z toho systemu "vyvazat". Nakonec to dopadlo snad tak, ze ji komplet odhlasili z bydliste, z republiky - ale trvalo jim to nekolik let, nez to prosadili.

No Ceska skola bez hranic - vim o ni, znam par maminek, ktere tam deti vodi. Ale uprimne receno, trochu si nedovedu predstavit, ze kazdou sobotu dite odvlacim do skoly. Vikend mame a meli jsme od toho, abychom jeli na vylet nebo se treba valeli i doma, ale zadne povinosti. Tu ceskou skolu jsem samozrejme o vikendech taky praktikovala  Mrknutí, ale tak nejak podle potreby a nalady, nebo jsme jeli k rybniku, a na dece jsem detem (tedy snazila jsem se), neco vypravela, nebo proste na vyletech jsme probirali plno veci, podle potreby a podle toho, jak se nam (rodicum) chtelo. Mozna ta skolicka je bezva pro mensi deti, ale nedovedu si predstavit dite od desetli let vyse, nerku-li pubertaka, kterej by vubec jen pomyslel na to, ze do nejakyho takovyhohle zarizeni vubec vkroci  Smích. A aby tam chodilo dite opravdu celych devet let a melo za sebou celou vyuku, tak to vubec nevim, jeslti je vubec mozny. Tahle skola mi pripada, ze je fajn pro deti, ktere jsou nekde daleko ve svete a rodice jim chteji udrzovat jazyk, ale tady par kilometru od hranic  a ceskeho jazykoveho prostoru mi pripada jednodussi to delat tak nejak po svem. Ale samozrejme, pokud jsou treba deti ze smiseneho manzelstvi a pokud jsou jeste tvarne, tak urcite ta skola smysl ma. Ala jak pisu vyse, kazdou sobotu rano vzit prvnaka nebo druhaka a jet s nim do skoly - no nic pro mne. Asi jsem moc velkej individualista  Smích. A taky v sobotu rada dlouho spim  Smích
« Poslední změna: Září 30, 2014, 10:13:51 pm od Hair » Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #9 : Září 30, 2014, 10:28:27 pm »

Taky se obavam, ze ty deti zu maji i tak dost nabity rozvrh pres tyden, ze by bylo dost tezke je tam dostat jeste v sobotu. Mozna, jesta tak jako mensi. I kdyz holcicky jsou mozna uvedomelejsi. U nas by to nefungovalo.
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #10 : Září 30, 2014, 10:29:30 pm »

Taky se tesim az se vyspim... Smích

Hair ja nevim zda bychom tohle zvladli sami a proto asi i ten obdiv... Úsměv za celych devet let u obou...
Kdyby nektera z mych bývalých ucitelek slysela ze ja ucim deti gramatiku, pravdepodobne ji trefi.
Kdyz me nechavali prolézt jen za snahu s basnickama a referaty z literatury.
A dejepis a zemepis tak, aby zvladli rozdilovky na vysvědčení taky neni malickost, ne ? To taky muselo dat praci kdyz se blizila puberta Smích a dal...
Ale 9 let kazdou sobotu je taky nářez. .. To mas pravdu...
No je to zatim daleko... Kdo vi co bude Úsměv
Zaznamenáno
milda34
Host
« Odpověď #11 : Září 30, 2014, 10:31:21 pm »

Ahoj Milane, to vis, ze bych ho s radosti dala k Tobe do hudebky. Ale ma to 2 hacky. Jednak by asi u Tebe musel nocovat, kdyz by prijel na hodinu Mrknutí a za druhe, on by radeji bubny.  Tak uz premyslime, kam s nim, abychom to nemuseli poslouchat.Smích

Diddi, musite postavit na dvorku co nejdal od baraku takovou kulnicku jako cvicebnu... musi byt vyborne zvukove odizolovana!! Pak si poridit spunty do usi a jeste takovy ty sluchatka, co pouzivaji na stavbach pri sbijeckach:-) Jo, a jeste plastikovy talire a pribory, az bude synator po usilovnem cviceni na bubny mit takovy tres rukou, ze bude chtit bubnovat priborem o talir pri cekani na veceri:-)
To si nemohl vybrat nejaky inteligentnejsi hudebni nastroj??? :-) grins..

Milan

 
Zaznamenáno
Diddi
Host
« Odpověď #12 : Září 30, 2014, 10:43:04 pm »

Milane, mne by to piano bylo taky milejsi. Smích I kdyz bubny maji taky neco do sebe. Bez nich by to nebylo proste ono.

https://www.youtube.com/watch?v=SqSJO-TC6Ts
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #13 : Září 30, 2014, 10:52:08 pm »

Milane, mne by to piano bylo taky milejsi. Smích I kdyz bubny maji taky neco do sebe. Bez nich by to nebylo proste ono.

https://www.youtube.com/watch?v=SqSJO-TC6Ts

... a navic vsechny holky vzdycky v kazdy kapele milujou bubeniky  Valím oči! Super! Smích, kaslou na nejaky kytaristy na solovku nebo basovku, individuum, ktery je schovany za pianem taky malokdy bejva objektem holcicich citu, protoze (a nevim, proc to je) pianisti vzdycky vypadaji jako takovy intelektualove, a nikdy se nemuzou rovnat divokymu a zivelnymu bubenikovi, okolo kteryho litaj vlasy a ten rytmus kapely, pri kterym vibrujou vsechny vnitrnosti, tak ten dava vzdycky charismatickej bubenik, no... Takze tvuj syn, Diddi, presne vi, proc bubenik a ne pianista  Smích
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #14 : Září 30, 2014, 11:11:32 pm »

Taky se tesim az se vyspim... Smích

Hair ja nevim zda bychom tohle zvladli sami a proto asi i ten obdiv... Úsměv za celych devet let u obou...
Kdyby nektera z mych bývalých ucitelek slysela ze ja ucim deti gramatiku, pravdepodobne ji trefi.
Kdyz me nechavali prolézt jen za snahu s basnickama a referaty z literatury.
A dejepis a zemepis tak, aby zvladli rozdilovky na vysvědčení taky neni malickost, ne ? To taky muselo dat praci kdyz se blizila puberta Smích a dal...
Ale 9 let kazdou sobotu je taky nářez. .. To mas pravdu...
No je to zatim daleko... Kdo vi co bude Úsměv

jojo, zemepis a dejepis byly lahudky  Kroutím očima, ale toho se dost casto ujal muj muz, protoze muzsky precejen toho o techhle vecech vic vedeji - uz i ve skle bavi kluky dejak a zemak vic, nez holky, kreslej si ruzny valecniky, bitvy atd... A v zemepise jsou taky lepsi - to asi od doby prvobytne pospolny spolecnosti, kdy chlapi litali po venku a museli se lepe orientovat, nez zensky, ktery sedely v jeskyni, staraly se o deti a sesivaly kuze  Smích.
No, aby z toho myho psani nevyplynulo, ze to byla nejaka idylka, to samozrejme nebyla. Tak jsem obcas myslela, ze vlastni deti zavrazdim svyma vlastnima rukama  Smích. Ale je fakt, ze tim, ze jsme se zacali ucit od prvni tridy (vsichni  Mrknutí), tak kdyz deticky dorostly veku prisernejch pubertaku, odmitaly jakoukoliv autoritu, natoz pak nejakyho vlastniho rodice (to vzdy nasadili vyraz nejvetsiho opovrzeni, jakyho byly schopny  Smích), tak nejak za ta leta byli zvkli, ze proste ceskou skolu musej delat taky, a ani se moc nebranili a povazovali to za samzrejmost, aniz o tom moc premysleli. Taky jsme se nimi na druhem stupni uz prilis neucili, protoze gramatiku meli skoro zvladnutou, a tak jsem pak uz jen rozdavala ukoly a spis jsem je nutila k tomu, ze se proste musi ucit uz sami a moje role byla uz jen takovyho koordinatora a kontrolora, jestli zvladli to, co maji. Samozrejme pred zkouskami jsem propadala panice a snazila se dohnat, co jsem si myslela, ze jsem zanedbala..., Ale vzdycky to nejak dopadlo. A taky hralo roli i to, ze v te ceske skole je ucitele znali, z jejich nepravidelnych pobytu behem nemeckych prazdnin, takze si je obcas behem roku prozkouseli sami, rekli jim a i mne, kde jsou pozadu nebo na co dat vetsi pozor, dali mi treba vzorove diktaty a ruzne ofocene materialy, ktere ucitele pouzivaji pri vyuce, takze to mi taky pomohlo.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Norimberk.de © 2024
Stránky krajanů o životě v Norimberku. O srazech a akcích, zábavě, práci, bydlení, studiu, kultuře. Užitečné články, galerie, diskuze, inzerce, seznamka, spolujízda - autostop z a do Norimberku a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Norimberku i jinde v Německu.

Zahnarzt München |