Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | Švýcarsko | USA
Aachen | Augsburg | Berlin | Bonn | Bremen | Dortmund | Dresden | Düsseldorf | Erfurt | Frankfurt | Freiburg | Hamburg | Hannover | Karlsruhe | Kassel | Kiel | Köln | Konstanz | Leipzig | Magdeburg | Mainz | Mannheim | München | Passau | Regensburg | Rostock | Saarland | Stuttgart | Trier | Ulm | Wiesbaden | Würzburg | Jinde v Německu
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2   Dolů
 
Autor Téma: Žádost o radu - těhotenství a nová práce  (Přečteno 127404 krát)
chesburger



Karma: 0
Příspěvků: 38


« : Únor 18, 2016, 07:24:15 pm »

Přeji pěkný den všem uživatelům fóra,


velice rád bych se vás zkušenějších zeptl na radu a názor.

Jsem v DE již 2 rokem zaměstnán a má přítelkyně získal prac. příležitost také zde. Poštěstilo se nám však, že jsme otěhotněli.

Takže na co se chci zeptat?

Jaký je váš názorprosím? Má nastoupit k novému zaměstnavateli a nic mu neříct a modlit se 6 měs. zkušební doby jestli ji nepropustí když jim to potom nahlásí? vyvstává však otázka jestli i ve zkušební době ji mohou na tomto základě propustit.

Já osobně bych byl raději, aby byla v místě, kde se nacházím já, protože v místě kde má prac. nabídku je to s prací těžší, tak si myslím že to tak i nakonec dopadne.

Proto bych se rád i zeptal Vás zkušenějších, že i když nejsme zatím manželé je možné, že by mohla čerpat pojištění z mé AOK kasse a tím i měla zajištěnou veškerou zdravotní péči? Nebo jak nejlépe postupovat pokud je nějaká možnost vůbec?

Velice si předem vážím vašich podnětů a děkuji.
« Poslední změna: Únor 18, 2016, 07:36:24 pm od David » Zaznamenáno
David
Zakladatel

*

Karma: 45
Příspěvků: 2556


:)


WWW
« Odpověď #1 : Únor 18, 2016, 07:45:17 pm »

Do práce nastoupit. O těhotenství se zaměstnavateli při nástupu do práce říkat nemusí a pokud se zeptá tak můžeš lhát, protože ptát se nesmí. Jinak taky ovšem záleží na tom o jakou práci se jedná.

http://www.sueddeutsche.de/karriere/arbeitnehmerrechte-welche-geheimnisse-sie-im-job-haben-duerfen-1.1897858

Příště prosím výstižný titulek tématu.
« Poslední změna: Únor 18, 2016, 07:51:03 pm od David » Zaznamenáno
chesburger



Karma: 0
Příspěvků: 38


« Odpověď #2 : Únor 18, 2016, 07:54:28 pm »

Velice děkuji Adminovi za korekci a omlovám se.

Jde o kancelářskou práci, takže nic náročného. Jak jsem předeslal, tak je to 500 Km od místa kde jsem já a tam pro mne zas taková nabídka práce není. A myslím, že budu pochopen, když řeknu že z toho nadšen nejsem.

A jsou obavy z výpovědi ve zkušební době na místě?
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #3 : Únor 18, 2016, 09:33:43 pm »

David má pravdu - o těhotenství nemusíte zaměstnavateli před nástupem říkat a on nemá právo se ptát.
Během zaměstnaneckého poměru ale, jak se zdá, je potřeba těhotenství sdělit a zaměstnavatel těhotnou nesmí vyhodit, ani ve zkušební době:
http://www.deutsche-anwaltshotline.de/rechtsberatung/105309-schwanger-in-der-probezeit---kuendigung-moeglich
https://goo.gl/0bXZG2

Výhoda by byla, že by přítelkyně měla zdravotní pojištění apod. (U tebe jako přítelkyně pojištěná být nemůže.)
Jisté morální dilema tam je, ne všechno, co není zakázáno, je fér. Zaměstnavateli vzniknou přijetím zaměstnance náklady a ještě neví, že za pár měsíců bude hledat zase a trnout, co se stane za rok: těhotná se může chtít vrátit. Takže on bude muset zvažovat, jestli náhradu brát jen na dobu určitou a až ji zaučí, zase ji ztratí, nebo ji vzít na neurčito a riskovat, že za rok bude mít dvě.
Tohle ale určitě není žádná novinka, ani překvapení.
A máš pravdu i v tom, že místo 500km od partnera není pro těhotnou žádné terno.

Co se z naší zkušenosti vyplatí, je porod tady. Je opravdu lidštější a pohodovější a nikdo se nediví, že rodička je také člověk a má přání a pocity.

Třeba by stálo za to si zavčas vyběhat ten jakýsi formulář Exxx, se kterým pak bude možno tady čerpat zdravotní péči i jako český pojištěnec.
A mateřskou buď vzít minimálních 300eur za rok tady, nebo jestli přítelkyně v ČR pracuje, nechat si tu.


Když ale přijde na lámání chleba, je v tom každý sám za sebe...udělejte to, co bude nejvýhodnější pro vás a co vám zajistí těhotenství a přípravu na porod beze stresu.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
chesburger



Karma: 0
Příspěvků: 38


« Odpověď #4 : Únor 18, 2016, 10:13:39 pm »

Nejdříve bych Kleenovi poděkovat za reakci a příspěvek.

Naprosto se ztotožnuji. Řešíme spolu však již zmiňované morální dilema, protože oba se snažíme hrát fair play a neradi děláme podfuky. Ale v tomto případě hovořím li za sebe asi bych to udělal. Na druhou stranu rozhodnutí bude stejně na hlavě rodiny :-)

Vcelku po pravdě řečeno to zatím celé brzdí jen to, že zatím nemám přestup (což mne trochu více překvapuje) tam. Jinak bych asi trochu zapracoval na rozhodnutí.

Nicméně již 2 den trávím čtením tohoto fóra ohledně této tématiky a musím mile konstatovat, že právě tvé příspěvky jsou velkými pomocníky.

Přeji pěkný večer
Zaznamenáno
jirike
Host
« Odpověď #5 : Únor 19, 2016, 06:35:18 am »

Kleena opravdu je možné mít mateřskou tady bez odmakanych 12mes. z posledních 24 ?
Nevím jestli by ji případný zaměstnavatel mohl - nemohl propustit a jak by to bylo s pojištěním,  ale vypadá to že by vznikla další anomálie a situace ktera by se musela řešit individualne protoze pro ni neexistují přesna pravidla...
Morální dilemadilema bych neřešil, těhotenství nelze přirovnávat k ničemu a o zneužívání nemůže být řeč. ..
Tedy je na Chesburgerovi a partnerce, chtějí - li ten hezký čas trávit oddělene 500km daleko a následný hezký čas trávit papírováním z českými a německými úřady misto času pro miminko...
Teoreticky tady ( v Nemecku) nevznikne žádný nárok a řešit vse poslední týdny těhotenství z českou stranou me přijde dost stresující a já bych se tomu vyhnul....
Každý úřad má nejméně měsíc na odpověď a tak by to mohlo ohrozit i to minimum pomoci - myslím mateřskou a rodičak...
Oznámit by to mela po potvrzení lékařem, zaměstnavateli i pojišťovně, tam by se něco ,,nefer" dalo hledat a za podvudek dalo považovat to říct az po uplynutí zkušební doby, ale opravdu je to reálné tak dlouho tajit ??
A pokud existuje varianta ,,si to užit" plně na českém systému,  tak proc to komplikovat ??
Protože to podle mého názoru nepřinese nic ani s případným zaměstnavatelem,  ani s pojištěním a ani výplatou tech davek tady v Německu. ...
Je v tom kromě těch pár měsíců v zaměstnání nějake jiné pozitivum ?
A vyváží to ta negativa ?? Mrknutí
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #6 : Únor 19, 2016, 09:29:43 am »

Na těch minimálníh 300€ tu stačí být přihlášena...přesně tak jsme to měli my. My teda už byli manželé, což spoustu věcí zjednodušuje...jako např. to zdravotní pojištění...ale nemyslím si, že by to s tím mělo něco společného.
Je ale jen na rok, resp. 14 měsíců když se podílí i druhý rodič, to by v ČR případně mohlo být výhodnější.
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #7 : Únor 19, 2016, 11:21:46 am »

Ano, vsechno sedi. Zamestnavatel nema prave se ptat. Ale stejne se vsichni ptaji. Ne protoze by chteli nekoho sikanovat, ale protoze musi trochu planovat. Zamlceni je zneuziti duvery, a muze se stat, ze to tve pritelkyni nasledne "osladi" po navratu.
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #8 : Únor 19, 2016, 01:34:26 pm »

Ale stejne se vsichni ptaji. Ne protoze by chteli nekoho sikanovat, ale protoze musi trochu planovat. Zamlceni je zneuziti duvery
"Krást se nesmí, ale stejně všichni kradou, protože kdo to má všechno platit"
Myslíš to nějak takto?
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
bjetka



Karma: 20
Příspěvků: 118


« Odpověď #9 : Únor 19, 2016, 02:42:11 pm »

Ne, to nemyslim! (jeden o voze, druhy o koze...) Na pozicich, kdy ta zena patri mezi spicku ve svem oboru, nebo ta firma je relativne mala, muze byt oznameni tehotenstvi pekna cara pres rozpocet. Samozrejme se mohou branit smlouvou treba na rok-dva, ktera proste vyprsi. Pokud ta zena uz ale je tehotna, firme tim asi mozna vznikaji  spis naklady nez zisk. Nehlede na to, ze nikdo nevi na 100 % - aniz bych to nekomu prala - jestli nenastanou nejake komplikace, ktere ji vyradi treba do porodu.

Zaznamenáno
chesburger



Karma: 0
Příspěvků: 38


« Odpověď #10 : Únor 19, 2016, 02:58:34 pm »

Velice rád děkuji všem za svůj názor, kterých si velmi vážím.

Přijde mi však, že to tu začíná nabírat trochu na obrátkách a to byl byl velmi nerad.

Myslím, že když to shrnu, tak pravdu máte všichni. Tento dotaz jsem vložil především z důvodu morálního.

Faktem samozřejmě je i to, že přítelkyně už v DE kdysi pracovala, ale je to déle jak posledních 24 měsíců, což znemožňuje přihlášení zde a i fakt, že ještě nejsme oddáni. Miminko nás maličko předběhlo, ale není to myšleno ve špatném slova smyslu.

Původně do firmy chtěla napsat jak se věci mají a jednat čestně jak se snažíme vždy a všude, ale vzhledem k okolnostem nevím, jestli by pro jednou nešlo přihmouřit oko. Vím, že to není zas až tak " Košér", ale co dnes je?

A proto si Vašich podnětů velice vážím a děkuji.

Pěkný den
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #11 : Únor 19, 2016, 04:35:53 pm »

Přijde mi však, že to tu začíná nabírat trochu na obrátkách a to byl byl velmi nerad.
Úsměv

Jen poznámka:
déle jak posledních 24 měsíců, což znemožňuje přihlášení zde
To by myslím vadit nemělo - pokud je to pro vás k něčemu dobré, přihlásit se tu může - důvody přistěhování dokonce můžou být dva - buď že hledá práci, nebo že se sem stěhuje jako tvůj doprovod (na to oddáni být nemusíte).
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
chesburger



Karma: 0
Příspěvků: 38


« Odpověď #12 : Únor 19, 2016, 04:56:13 pm »

Právě  že práci má. Proto jsem to psal. Třeba jsem to napsal zamotaně.

Má nastoupit do nového zaměstnání, jak jsem uvedl hned v úvodu, ale jde jen o to morální dilema a to, že zatím já tam práci ještě nenašel.

Mám li být upřímný už z toho mám v hlavě docela guláš. To proto, že v jiných vláknech jsem se dočetl, že musí mít odpracovaných 12 měsíců v last 24 měsících a teď čtu, že to s tím přihlášením není problém.

Asi budu teď za blondýnu, ale s tím se poperu Škleb

Jaký by mělo smysl kdyby se sem přistěhovala jako můj doprovod? Vždyť podle doposud nabitých informací bych si ji nemohl přihlásit na svou AOK, páč to jde jen v případě že bychom byly manželé. Jak by potom eventuelně mohla zde navštěvovat lékaře atd??

Dobré je to pro nás podle mého skromného názoru ale spíš bych za sebe použil termín DŮLEŽITÉ hlavně k tomu, že nebude někde trčet sama a já budu moci být součástí všeho. Není to myšleno jakkoli špatně či jakkoli jinak.

Nevím nevím. Nechce se mi to celé zde uzavřít a vrátit se do ČR ač je to pro nás " DOMOV". Chtěli jsme tu zůstat a žít trochu lépe než tam.

Je to pro mne zatím dost zapeklité zatím. Něco jiného by bylo kdyby bylo veseli s prací. Již se nenacházím v pozici, kdy bych mohl nezodpovědně zahodit práci a pak doufat, že se něco snad najde.

Věřím však, že diskuze a názory, které  se mi zatím zdají zralé dost pomohou.

Pěkné odpoledne Mrknutí
Zaznamenáno
kleena



Karma: 81
Příspěvků: 1795



« Odpověď #13 : Únor 19, 2016, 05:38:11 pm »

Tak počkej, teď v tom mám guláš taky, chápal jsem to tak, že tohle má být její první místo (aspoň v DE).

Začněme pár fakty:
a) přítelkyně má práci - správně?
b) pracuje v DE, nebo ČR?
c) ty pracuješ v DE - správně?
d) její práce by byla 500km od tvojí - správně?
e) kde byste chtěli byslet -

K tomu přihlášení: přihlásit se může kdo chce, jen aby požíval oné svobody pohybu v EU, správně by měl být schopen udat důvod přihlášení. Na to se onen úřad někdy ptá, někdy ne, přijde na to, jak hnidopišského úředníka zrovna chytíš.
Ty důvody jsou ve stylu studium, hledání práce, práce, doprovod rodinného příslušníka apod. Takže kdyby se tu přihlašovala bez toho, aby hned šla do práce, udal bych onen "doprovod".
Ale já teď opravdu nevím, kde bydlí a pracuje teď - zkusme nejdřív vyjasnit to Úsměv

Jiank přímé hmatatelné výhody pro vás to přihlášení
Zaznamenáno

A opice mínusují a mínusují...
i.Shag
jirike
Host
« Odpověď #14 : Únor 19, 2016, 05:44:28 pm »

Jako Tvůj doprovod v Německu, ALE ! Stále v českém systému...
S možností čerpat zdravotní péči i třeba porod, tady v Německu a nebo v Česku. .. Prostě obojí, ale z ceskeho zdravotního a socialniho pojištění.

Popravdě se ale začinam ztrácet kde vlastně přítelkyně pracuje teď Smích

S přihlášením problém není,  tech 12 z 24 měs.je potřeba k čerpání ze sociálního systému. ..
Ale ze lze využít ten základ 300 mateřskou i bez toho, jsem nevěděl. ..

Aha tak nejsem jediny Mrknutí
« Poslední změna: Únor 19, 2016, 05:48:06 pm od jirike » Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Norimberk.de © 2024
Stránky krajanů o životě v Norimberku. O srazech a akcích, zábavě, práci, bydlení, studiu, kultuře. Užitečné články, galerie, diskuze, inzerce, seznamka, spolujízda - autostop z a do Norimberku a spoustu užitečných a aktuálních informací o životě české a slovenké komunity v Norimberku i jinde v Německu.

Zahnarzt München |